Vi bruger cookies til at huske dine indstillinger og indsamle statistik for at optimere websiden. Accepter cookies Læs mere

Organisation

Esrum Kloster & Møllegård, Klostergade 11-12, Esrum, 3230 Græsted, CVR: 26 36 32 68

FONDEN ESRUM KLOSTER & MØLLEGÅRD

Esrum Kloster & Møllegård er en innovativ oplevelsesattraktion, der drives af en erhvervsdrivende fond (stiftet i 1999) med et almennyttigt formål.
Missionen for EKM er at gøre områdets kultur- og naturhistorie levende og vedkommende samt skabe spændende og involverende rammer for oplevelse og formidling af kultur og natur.

BESTYRELSE

Jens Bjerregaard Christensen (bestyrelsesformand, udpeget af Naturstyrelsen)
Ulla Dræbye (udpeget af Gribskov Kommune)
Anette Følsgaard (udpeget som ressourceperson)
Tine Danielsen (udpeget af medarbejderne)
Erik Als (udpeget som ressourceperson)
Ole Lass Jensen (udpeget af Museum Nordsjælland)
Carl Frederik Bruun (udpeget af Nationalpark Kongernes Nordsjælland)

MEDARBEJDERE

Direktør
Birgitte Meisner Nielsen
birgitte@esrum.dk – 29 11 92 74

Publikumsafdeling
Kristina Bille Damsgaard (events/kommunikation)
kristina@esrum.dk – 50 80 79 33

Vibeke Cavling Clausen (events/butik)
vibeke@esrum.dk – 50 80 79 30

Tine Danielsen (events/udstilling/skoletjeneste)
tine@esrum.dk – 50 80 79 31

Katrine De Waal (events/udstilling/skoletjeneste)
katrine@esrum.dk –  50 80 79 32

Lisbeth Møenbak (møder/grupper/butik)
lisbeth@esrum.dk  – 50 80 79 34

Ann Sylvander (butik)
as@esrum.dk

Drift
Jean Brua Hansen (driftschef)
jean@esrum.dk – 20 94 62 63

Christian Lytton (område – og naturforvalter)
cl@esrum.dk – 60 20 14 80

Mikkel Jensen (Skov-og naturteknikerelev)
mj@esrum.dk – 22 47 65 66

Regnskab
Tanja Wendel Johansen
ekmregnskab@esrum.dk –  60 20 14 87