Vi bruger cookies til at huske dine indstillinger og indsamle statistik for at optimere websiden. Accepter cookies Læs mere

Organisation

Esrum Kloster & Møllegård, Klostergade 11-12, Esrum, 3230 Græsted, CVR: 26 36 32 68. kloster@esrum.dk, Tlf 48 36 04 00

FONDEN ESRUM KLOSTER & MØLLEGÅRD

Esrum Kloster & Møllegård er en innovativ oplevelsesattraktion, der drives af en erhvervsdrivende fond (stiftet i 1999) med et almennyttigt formål.
Missionen for EKM er at gøre områdets kultur- og naturhistorie levende og vedkommende samt skabe spændende og involverende rammer for oplevelse og formidling af kultur og natur.

BESTYRELSE

Jens Bjerregaard Christensen (bestyrelsesformand, udpeget af Naturstyrelsen)
Ulla Dræbye (udpeget af Gribskov Kommune)
Anette Følsgaard (udpeget som ressourceperson)
Erik Als (udpeget som ressourceperson)
Ole Lass Jensen (udpeget af Museum Nordsjælland)
Carl Frederik Bruun (udpeget af Nationalpark Kongernes Nordsjælland)

MEDARBEJDERE

Direktør
Birgitte Meisner Nielsen
birgitte@esrum.dk – 48 36 04 01/29 11 92 74

Souschef
Katrine De Waal
katrine@esrum.dk – 48 36 04 03/50 80 79 32

Publikumsafdeling
Kristina Bille
kristina@esrum.dk – 48 36 04 06/50 80 79 33

Vibeke Cavling Clausen
vibeke@esrum.dk – 48 36 04 08/50 80 79 30

Ann Sylvander (butik) -48 36 04 12
as@esrum.dk

Stine Wermuth (studentermedhjælper)
pub@esrum.dk

Butik
48 36 04 12

Klosterkælder
48 36 04 05

Drift
Jean Brua Hansen (driftschef)
jean@esrum.dk – 20 94 62 63

Mikkel Jensen
mj@esrum.dk – 22 47 65 66